طاهر قادری

طاهر قادری توسط جلالتمآب رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان در ماه ثور سال روان به عنوان مستشار وزیر مختار سفارت افغانستان در دهلی گماشته شد و کار خویش را به عنوان شارژدافیر این سفارت به تاریخ ۲۸ جوزای سال ۱۳۹۸ آغاز کرد.

قادری یک ژورنالیست متعهد و شناخته شده است که برای کارهای خلاقانه اش جایزه های معتبر بین المللی را از آن خود کرده است. وی دارای تجربه کاری فراوان در رسانه های بزرگ و معروف جهان است. او همچنین در سازمان های بین المللی دولتی و غیر دولتی در داخل و خارج از افغانستان کار کرده است. او در  کنفرانس های متعدد بین المللی پیرامون موضوعات مرتبط به افغانستان شرکت کرده است.

پیش از انتصاب وی در هند، او از سال 2015 تا ماه می 2019 به عنوان رئیس عمومی شبکه تلویزیونی  جهانی میترا مشغول کار بوده است.

 قادری از سال 2008 تا 2015 به عنوان تهیه کننده،گزارش گر و مجری در شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی در لندن کار کرده است. او در دوره ای کاری خویش در بی بی سی، به عنوان یک "صدای جدید" در روزنامه نگاری و رهبری و برای تجزیه و تحلیل عمیق اش در مورد افغانستان برنده جایزه معتبر موسوم به  "One World Media Awards" در لندن شد. این جایزه معادل جایزه اسکار در حوزه رسانه هست. او همچنین جایزه Utlesat را برای "بهترین مستند سال" در ونیز ایتالیا به دست آورد. علاوه بر این،  وی بیش از 10 فیلم مستند را برای تلویزیون بی بی سی جهانی و تلویزیون فارسی تولید و کارگردانی کرده است که هر کدام برنده جایزه ای شده است.

قادری بعد از سقوط رژیم طالبان اولین کار خود را با بی‌بی سی در افغانستان در سال 2003 آغاز کرد و تا سال ۲۰۰۸ برای بی بی سی در افغانستان کار کرد، وی در این مدت افزون بر کار  با بی بی سی به عنوان رئیس دفتر ساحوی خبرگزاری پژواک، آژانس رویتر در شمال افغانستان ایفای وظیفه کرده است. گذشته از آن، او  به عنوان تحلیلگر سیاسی رسانه ای آیساف در شمال افغانستان نیز کارکرده است.

آقای قادری یکی از اولین آموزشگاه‌های انگلیسی و سوادآموزی در شمال افغانستان را تاسیس کرد و بعدا اولین روزنامه به نام «سحر»  را به راه انداخت. او همچنین یکی از بنیانگذاران و رئیس موسسه خیریه جهش است. این موسسه که مرکز آن در کابل است، یک سازمان غیر سیاسی و غیر انتفاعی است که در زمینه ترویج فرهنگ داوطلبانه در جامعه فعالیت می کند.

قادری دارای مدرک کارشناسی ارشد در حوزه حکومت داری جهانی و سیاست بین المللی از دانشگاه لندن، انگلستان و مدرک لیسانس در علوم سیاسی، دیپلماسی و اداری، از دانشگاه بلخ، افغانستان است. همچنین او مدرک دیپلم روزنامه نگاری و زبان انگلیسی را از دانشکده سوان، دانشگاه آکسفورد، انگلستان و مدرک روزنامه نگاری دو زبانه ای را  از آکادمی روزنامه نگاری بی بی سی دریافت کرده است. آقای قادری همچنین یکی از فارغان پروگرام آموزشی موسوم به برنامه رهبری برای بازدید کننده بین المللی یا (IVLP) می باشد که در سال 2018 در آن شرکت کرده است. این برنامه آموزشی متعلق به وزارت امور خارجه ایالات متحده می باشد

آقای قادری به زبان های  انگلیسی، پشتو، فارسی و اردو تکلم می کند. وی متاهل بوده  و دارای یک فرزند است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn