عصر امروز مورخ 28 عقرب مصادف با 19 نوامبر سال روان روند توزیع شناسنامه برای سیک ها و هندو های افغان مقیم هند در حضور طاهر قادری شارژدافیر (سرپرست) سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم هند، عبدالسبحان روف معاون پالیسی، نظارت و بررسی ریاست عمومی دفتر ریاست جمهوری و هیئت همراهشان، سندپال سنگهـ خالصه مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور اهل هنود و سکهـ در دفتر خالصه دیوان در دهلی آغاز یافت.
در مراسم افتتاحیه که به همین مناسبت گرفته‌شده بود، سرپرست سفارت سیک‌ها و اهل هنود را بخش جداناپذیر جامعه افغانستان خوانده و اظهار خرسندی کرد که «بعد از پیگیری‌های مکرر سفارت افغانستان در دهلی، ما خوشحالیم که امروز شاهد آغاز روند توزیع تذکره برای برادران و خواهران سیک و هندو باوران خود هستیم.» وی همچنان اظهار داشت که سفارت افغانستان در دهلی به نمایندگی از حکومت متعهد به رسیدگی به چالش‌ها و مشکلات عموم افغان‌های مقیم هند است.
آقای عبدالسبحان روف در سخنانی کوتاهی به همین مناسبت از توجه جدی شخص رئیس‌جمهور جلالتمآب محمد اشرف غنی جهت رسیدگی به مشکلات و پیشنهاد‌ها اجتماع سیک‌ها و اهل هنود کشور خبر داده و گفت که در سلسه ای دیگر اقدامات حکومت اکنون کار بالای مسئله جایداد غصب شده‌ای سیکها و هندوها در افغانستان جریان دارد. موصوف همچنین از اقدام حکومت برای صدور برگه اجازه ورود طولانی‌مدت (به مدت میعاد پاسپورت) به آن افغان‌های که در افغانستان تولد گردیده‌اند ولی ترک تابعیت کرده‌اند، خبر داد. لازم به یادآوری است که قبلاً نیز نمایندگی افغانستان در هند برای افرادی که در پاسپورتشان محل تولدشان افغانستان ذکرشده بود برگه اجازه ورود صادر می‌کرد که صرف برای یک ماه مدار اعتبار بود.
یک‌تن از حاضرین که به نمایندگی از افغان‌های اهل هنود و سیک های افغان در این مراسم صحبت می‌کرد در سخنان خویش از رئیس‌جمهور کشور و سفارت افغانستان در دهلی برای توجه به مشکلات آنها اظهار سپاس و قدردانی کرده اظهار داشت: «اخذ تذکره یکی از آرزوهای دیرینه‌ای آن مردم بوده است که خوشبختانه امروز شاهد تحقق آن هستیم.»
آقای سندپال سینگ خالصه نیز در سخنان خود از اهتمام ویژه ای رئیس جمهوری در راستای رفع مشکلات اهل هنود و سیک افغانستان یاد کرده و اظهارداشت که به عنوان مشاور رئیس جمهور متعهد به بهبود وضعیت سیکها و اهل هنود کشور و فراهم آوری تسهیلات بیشتر به آنها می باشد.
گفتنی است که خدمات توزیع و تایید تذکره بعلاوه اهل هنود و سیک های افغانستان، برای تمام افغانهای مقیم هند که تا حال تذکره ندارند و یا می خواهند تذکره شان را تایید نمایند توسط هیئت یاد شده ارائه می گردد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn