شام روز گذشته مورخ 2 عقرب 1398، بیش از دو هزار تن از شهروندان افغانستان مقیم هند اعم از مهاجرین، محصلین، زن و مرد و پیرو جوان  از گوشه و کنار دهلی و دیگر شهرهای هند در استدیوم سیری فورت گرد هم آمده و زیر یک سقف با خوشی و سرور صدمین سالروز کشور را تجلیل کردند و یک شام به یاد ماندنی را رقم زدند.

برنامه رأس ساعت 5 به وقت هند با پخش سرود ملی دو کشور و با ایراد سخنرانی طاهر قادری سرپرست سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی آغاز گردید. وی در سخنان خویش ضمن تبریکی صدمین سالگرد استقلال کشور، اظهار داشت که افغانستان در یک مرحله ای مهم تاریخی و سرنوشت ساز قرار دارد و مردم با وجود تمام چالش ها و تهدیدات امنیتی به پای صندوقهای رای رفتند تا مردم سالاری را نهادینه کند، وی خاطر نشان ساخت که سیاست دولت جمهوری اسلامی افغانستان نیز پاسداری از ارزش های اند که مردم افغانستان طی دو دهه ای اخیر به آن دست یافته اند. موصوف همچنان از فداکاری های اردوی ملی افغانستان یاد نموده و اظهار داشت که نباید فراموش کنیم که هم اکنون پاسبانان شجاع و دلیر کشور برای حفظ آزادی، تمامیت ارضی و افتخارات ملی این مرزوبوم سینه های شان را در سنگرهای داغ سپر کرده اند.  

 سپس اجمل عالم زی اتشه فرهنگی سفارت برنامه های متنوعی را که در این جشن تدارک دیده شده بود، به معرفی گرفت. متعاقبا پیام تبریکی از قبل ثبت شده ای  رئیس جمهور کشور،  جلالتمآب محمد اشرف غنی به روی اسکرین به نمایش گذاشته شد. در این پیام رئیس جمهور کشور در کنار مبارک باد گفتن صدمین سالگرد استقلال کشور، تجلیل از آن را مهم توصیف کرده و آن را فرصتی برای تحکیم همبستگی ملی و تجدید تعهد برای یک آینده بهتر خواند و از حس میهن دوستی مهاجرین ستایش به عمل آورده و نقش آنها را در آبادی و ترقی کشور با ارزش قلمداد کرد.

برنامه با اجرای آتن، چوب بازی، قرصک، ترانه و پارچه های موسیقی میهنی و محلی و نمایش لباس توسط وحید قاسمی هنرمند شناخته شده ای کشور و رئیس موسیقی ریاست رادیو تلویزیون ملی، گروه موسیقی سلام، رحمان خروتی، عبیدالله یوسفی و مصطفی عارفی هنرمند محلی و گروه نمایش لباس اجمل حقیقی تا ساعت 10 بجه شب ادامه یافت.

یکی از صحنه های برجسته ای برنامه شور و شعف و ابراز احساسات حاضرین در جریان پخش آهنگ میهنی موسوم به «قسم» بود که با جلوه های از اردوی ملی افغانستان مزین گردیده. بعد از ختم آهنگ یک شاخه گل به نمایندگی از مردم به دگروال کریم الله کریم آتشه نظامی سفارت تقدیم شد. این امر یک بار دیگر اعتماد، محبت و افتخار مردم را به اردوی ملی شان به نمایش گذاشت و بازهم این واقعیت را برجسته شد که نیروهای امنیتی کشور نماد افتخار، غرور و تحکیم کننده وحدت ملی می باشد.

این جشن توسط سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی به همکاری مهاجران و محصلین افغان مقیم هند ترتیب و تنظیم گردیده بود و هدف آن اصلی آن تقویت روحیه ملی و احساس همدلی میان افغان ها بود.

رهبری سفارت افغانستان در دهلی لازم می داند تا بدینوسیله از تمام محصلین و مهاجرین افغان که این سفارت را در برگزاری جشن صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور یاری رسانده اند، ابراز سپاس و قدردانی نماید.  

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn