طاهر قادری، مستشار و وزیر مختار جدید التقرر سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی جدید امروز مؤرخ 28 جوزا 1398 کارش را به عنوان شارژدافیر این سفارت آغاز کرد.

ايشان در برنامه معارفه با همكاران سفارت سخنان خود به موارد زیر اشاره کرد:

از زمانی که به پیشنهاد جناب صلاح‌الدین ربانی، وزیر محترم امور خارجه و منظوری جلالتماب رییس جمهوری اسلامی افغانستان، محمد اشرف غني به این کار گماشته شدم، شور و هیجان خاصی داشتم زیرا ادای مسوولیت و نمایندگی از افغانستان در کشوری با این اهمیت برایم یک افتخار بزرگ و فرصتی برای یک فعالیت موثر است.
چنانچه رییس جمهوری اسلامی افغانستان در یکی از دیدارهای شان با نخست وزیر هندوستان تأکید کردند که «دیگران برای ساخت آینده باید از گذشتۀ خود عبور کنند اما افغانستان و هند گذشته‌یی دارند که بر مبنای آن میتوان آینده ساخت»، می‌خواهم تأکید کنم که هندوستان یکی از کشورهای کلیدی برای افغانستان بوده و بخش بزرگی از سیاست «اتصال منطقه‌یی» به عنوان یکی از سیاست‌های اساسی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و شخص رییس جمهور کشور است.
افغانستان و هند در قرن‌ها رابطۀ تاریخی، نقاط مشترک زیادی داشته اند که پس از سقوط رژیم طالبان در 2001، این روابط در شکل تازه‌یی، بسیار وسیع و گسترده بوده است. یکی از نویسندگان نامدار در زمينه رابطه هند و افغانستان نوشته است که هند بهترین سیاست‌ را در افغانستان بازی کرده و توانسته با توسعه و ایجاد راه های تجاری و دهلیزهای هوایی، سرمایه‌گذاری روی بندر چابهار، عرضه خدمات صحی، سهولت‌های ویزا و حتا با استفاده از بالیوود، جایگاهش را «ذهن و ضمیر» شهروندان افغانستان مستحکم بسازد.
هند یکی از بزرگ‌ترین کمک‌کننده‌های افغانستان در زمینه‌های مختلف است. ما بیشترین تعداد محصلان را در این کشور داریم. منافع مشترکی فراوانی با هم داریم. افغانستان و هند ظرفیت و پتانسیل بسیار بالا در زمینۀ همکاری اقتصادی و واردات و صادرات دارند، افغانستان بهترین مسیر برای وصل کردن هند به آسیای میانه و غرب آسیا است، تهدید افراط‌گرایی و تروریزم برای هر دو کشور خطرناک و قابل توجه است، متوازن نگهداشتن نقش هند در مقایسه با رقبای منطقه‌یی‌اش در افغانستان، دوستی تاریخی ملت‌ها و موارد دیگری سبب شده است تا این دو کشور در مسیر سالم همکاری دیپلوماتیک و سیاسی قرار بگیرند.
به عنوان نمایندۀ دولت افغانستان تعهد می‌سپارم که نمایندۀ واقعی دولت جمهوری اسلامی، ملت شریف افغانستان و دستگاه دیپلوماسی کشور بوده و منافع ملی و اصول سیاست خارجی افغانستان، تنها سرمشق فعالیت‌هایم در این سفارت باشد.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn