دکتور شیدا محمد ابدالی، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی نو به تاریخ 14 می سال روان میلادی  با هیېت نمایندگی ایالات متحده آمریکا برای انکشاف بین المللی (USAID) ملاقات نمود.

این هیئت به رهبری گریگ هوگر، معاون مدیر دفتر امور پاکستان و افغانستان (Office of Afghanistan and Pakistan Affairs) در این ملاقات اشتراک نموده بود.

طی این دیدار، هیئت مذکور با تمرکز بر همکاری های USAID با افغانستان در چهارچوکات پالیسی ایالات متحده آمریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی،  در مورد پلان انکشافی پروژه ها برای افغانستان صحبت نمودند.

هردو طرف در مورد نمایشگاه دوم "راه به سوی رفاه" (Passage to Prosperity)  که قرار است در ماه سپتمبر سال روان میلادی در شهر ممبی-هند برگزار گردد، صحبت نمودند.

هیئت نامبرده به سفیر افغانستان در مورد پروژه های اخیر USAID با افتتاح بازار توقف واحد برای افغان ها (One-Stop Shop) برای ترخیص کالا از گمرک که نتیجه سیزدهمین کنفرانس سالانه جوره سازی تجارت افغانستان و ایالات متحده آمریکا است صحبت نمودند. این کنفرانس همچنان باعث امضا قرارداد میان دیپارتمنت هوایی افغانستان و USAID برای پروسس تولیدات افغانستان در میدان های هوایی که از کابل، هرات، کندهار و مزار شریف آغاز میگردد، نیز گردید.

بازار توقف واحد برای افغان ها در جریان ماه گذشته سال روان جهت ترخیص کالا از گمرک در میدان بین المللی حامد کرزی به منظور تقویه صادرات افغانستان و تشویق تولیدات داخلی افتتاح گردید.

طی بحث و گفتگو روی رشد تجارت افغانستان، دکتور ابدالی پیشنهاد "زون تولیدات افغانستان" را که قرار است جهت تسهیل بازار بهتر و سرعت بخشیدن به فعالیت های صادرات از افغانستان در هند افتتاح گردد، نمود. برعلاوه، سفیر افغانستان پیشنهاد نمود تا اطاق تجارتی مبنی برهمکاری میان افغانستان، ایالات متحده آمریکا و هند به منظور به میان آوردن ثبات بهتر اقتصادی ایجاد گردد.

سفیر افغانستان اظهار داشت: "هند همکار است و میتواند با افغانستان کمک کند. پروژه های USAID در همکاری با هند دست آورد های قابل ملاحظه ای را در انکشاف افغانستان دربر خواهد داشت."

بحث میان سفیر افغانستان و هیئت  USAIDمنتج به دست آورد ها در بخش ایجاد فرصت های اقتصادی و تقویه همکاری های سه جانبه میان افغانستان، ایالات متحده آمریکا و هند بود.

طی این ملاقات همچنان پیشنهاد گردید تا وقت به وقت دیدار صورت گیرد تا به منظور تسریع روند پروژه های افغانستان و ادامه برنامه های چون Passage to Prosperity و همچنان درک و فهم دوجانبه معلومات ارایه گردد.

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn