دکتور شیدا محمد ابدالی، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی نو به تاریخ ۵ می سال روان میلادی در مورد حملات اخیر تروریستی بر ژورنالستان و خبرنگاران افغانستان در گردهمایی که از سوی کلب خبرنگاران خارجی آسیای جنوبی (Foreign Correspondents Club South Asia) در دهلی نو برگزار گردیده بود، سخنرانی ایراد فرمود.

دکتور ابدالی با ابراز تسلیت برای از دست دادن و کشته شدن ۱۱ ژورنالست و با ابراز امتنان از FCC برای برگزاری گردهمایی مذکور جهت ارج گذاری به ژورنالستان افغان، در مورد عوامل این حملات صحبت نموده و گفت: "پیام این حملات واضح و آشکار بود، پیام این بود تا آواز برخواسته برای انصاف و عدالت، مساوات و اصول دیموکراتیک را خاموش بسازد."

سفیر افغانستان همچنان در مورد دست آوردهای ژورنالستان افغانستان بعد از سال ۲۰۰۱ مختصراً صحبت نمود. دکتور ابدالی با اشاره به آزادی بیان در افغانستان گفت: "از نگاه آزادی بیان به نظر من افغانستان یکی از آزادترین کشورها در منطقه است و این آزادی قویا از سوی قانون اساسی افغانستان حمایت میگردد."

دکتور ابدالی به همین ترتیب با اشاره به برنامه‌های حکومت افغانستان برای دسترسی ژورنالستان به معلومات و قانون جدید در مورد فعالیت و افتتاح رسانه‌های مختلف خصوصی ابراز داشت که حکومت افغانستان برنامه‌های خاص دیگری نیز روی دست دارد تا محیط آرام و امن تری برای ژورنالستان افغانستان مهیا شود.

دکتور ابدالی در پایان سخنرانی خویش اظهار داشت که حکومت افغانستان اطمینان می‌دهد تا از تمام امکانات خویش استفاده نماید تا محیط مساعد کاری را برای ژورنالستان افغانستان مهیا سازد. سفیر افغانستان همچنان از بنیادهای بین‌المللی ژورنالستان خواست تا تلاش‌های خویش را به منظور حمایه از ژورنالستان جهان انسجام بخشند.

 

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn