دکتور شیدا محمد ابدالی، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی نو به تاریخ ۱۸ اپریل سال روان میلادی در محفل افتتاح وب‌سایت "Study in India- تحصیل در هند" که در (India Habitat Centre) دهلی نو برگزار گردیده بود، سخنرانی نمود.

این ابتکار که از سوی حکومت هند به راه انداخته شده است به هدف جلب کردن محصلین خارجی به ۱۶۰ بنیاد تحصیلی و پوهنتون هندی میباشد. وب‌سایت "تحصیل در هند" از سوی سوشما سوراج، وزیر امور خارجه هند و همچنان پرکاش جوادکر، وزیر انکشاف منابع بشری افتتاح گردید.

دکتور ابدالی، در نخست با تبريک افتتاح این ویب‌سایت در مورد ارزش آن صحبت نموده و اظهار داشت که این ویب سایت با محصلین خارجی و به خصوص محصلین افغان در بخش به دست آوردن معلومات در مورد پوهنتون ها و انستیتوت های دلخواه‌شان کمک خواهد کرد.

سفیر افغانستان همچنان هند را بهترین مرکز تحصیلی برای جوانان افغان خواند و با اشاره به همکاری‌های دو جانبه میان هند و افغانستان اضافه نمود که از جمله کمک‌های هند به افغانستان، ارایه بورسیه برای محصلین افغان تحت برنامه‌های ICCR،ITEC، و غیره برنامه‌ها میباشد.

دکتور ابدالی همچنان در مورد پیشرفت‌های مهم در بخش تحصیلات افغانستان صحبت نمود و از حکومت هند خواست تا در بخش اعمار پوهنتون‌ها و مکاتب مدرن در افغانستان همکاری نماید.

قابل یادآوری است که هند به تعداد ۱۰۰۰ بورسیه به محصلین افغان اختصاص داده است. این درحالیست که هم اکنون ۱۶۰۰۰ جوان افغان مصروف تحصیلات عالی خویش در هند میباشند. بدون شک با ایجاد این پورتال، محصلین خارجی و به خصوص جوانان افغان میتوانند پوهنتون‌ها و مضامین مورد علاقه خویش را انتخاب نمایند.

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn