دکتور شیدا محمد ابدالی، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان به تاریخ ۹ اپریل سال روان میلادی با سی. ویدیا ساگر راو (C. Vidyasagar Rao) والی ایالت مهراشترای هند ملاقات نمود.

هدف از این ملاقات صحبت و گفتگو در مورد روابط فرهنگی، تحصیلی و تجارتی میان افغانستان و هند بود.

در جریان این دیدار، دو طرف در مورد فلم "پانیپت" و عواقب و تاثیرات آن بالای روابط میان افغانستان و هند تبادل نظر نمودند. دکتور ابدالی در مورد نقش عمده سینمای بالیوود در تقویت روابط فرهنگی میان هند و افغانستان صحبت نمود.

کابلی والا و خداگواه از جمله فلم های سینمای بالیود است که از سوی بینندگان هندی و افغان به اندازه زیادی مورد ستایش قرار گرفته است و نقش مثبتی بالای روابط مردمی میان هند و افغانستان به جا گذاشته‌اند.

فلم "پانیپت" که قرار است از سوی سینمای بالیود در آینده نزدیک با هنرنمایی سنجی دت، ارجون کپور و کریتی سانن تهیه گردد، بر احمد شاه بابا ابدالی و جنگ سوم پانیپت سال ۱۷۶۱ متمرکز خواهد بود.

والی مهراشترا ضمن اینکه در مورد نقش مثبت سینمای بالیوود در مستحکم کردن روابط میان افغانستان و هند صحبت کرد، به سفیر افغانستان اطمینان داد تا این موضوع را با مقامات مربوطه در سینمای بالیوود در میان گذاشته و سینمای بالیوود به گونه گذشته در بخش تقویه روابط میان دو کشور به کار خویش ادامه دهد. به همین منوال، والی مهراشترا پیشنهاد نمود تا جوانان افغان به منظور آموزش در انستیتوت سینمایی پونا معرفی گردند. 

دکتور ابدالی با ابراز امتنان از پیشنهاد والی مهراشترا، در مورد تاثیرات مثبت آن بر روابط تحصیلی و فرهنگی میان دو کشور صحبت نموده و در مورد معرفی نمودن جوانان افغان به این انستیتوت اطمینان داد.

در جریان این دیدار، دکتور ابدالی پیشنهاد ایجاد معرفی شهر خواهرخوانده میان کندهار و ممبی نمود که از سوی والی مهراشترا مورد تقدیر قرار گرفت و وعده نمود تا این موضوع را تعقیب کند.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn