سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در هند از سال نو ۱۳۹۷ هجری شمسی به همکاری شورای هند برای روابط فرهنگی (ICCR)، پوهنتون جواهرلال نهرو و بنیاد افغانستان-هند به تاریخ ۲۰ مارچ سال روان میلادی در مرکز مطالعات فارسی و آسیای مرکزی پوهنتون جواهر لال نهرو تجلیل به عمل آورد.

تجلیل از سال نو با پخش سرود ملی هردو کشور و متعاقبا بیانیه افتتاحیه دکتور شیدا محمد ابدالی، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی نو آغاز گردید.

دکتور ابدالی با ابراز امتنان از همکاری پوهنتون جواهر لال نهرو، آی سی سی آر و بنیاد افغانستان-هند، سال نو را مبارک باد گفته و در مورد تاریخچه تجلیل از نوروز در افغانستان و کشور های که از آن تجلیل به عمل میاید صحبت نمود. دکتور ابدالی اظهار داشت: "نوروز یکی از قدیمی ترین فستیوال‌های آریایی‌ها است که تاریخچه پرشکوه شان از گل‌های بلخ و بامی سرچشمه گرفته است و در طول تاریخ، به جنوب آسیا، به وادی های گنگا و جمونا و به سوی غرب، به دریای عرب ریشه کشید و امروز، روز تجلیل از همان تمدن و انعکاس همان تمدن است که هند و افغانستان را با هم گره زده است."

در جریان این تجلیل، آهنگ های پشتو از سوی محصلین بخش پشتوی پوهنتون جواهرلال نهرو خوانده شده و موزیک کلاسیک افغانی بر علاوه رقص های ملی و محلی افغانستان از سوی محصلین افغان به نمایش گذاشته شد.

در این محفل محصلین افغان، هند، تاجکستان، ایران، آذربایجان، ازبکستان و کشور های دیگری که از نوروز تجلیل به عمل میاورند اشتراک ورزیده بودند و از آنها با غذای افغانی علاوه بر هفت میوه و کلچه نوروزی استقبال صورت گرفت.

نوروز، از سوی نمایندگی تحصیلی، ساینسی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به حیث روز بین المللی نوروز شناخته شده و هر سال از سوی کشور های زیادی در جهان از آن تجلیل به عمل میاید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn