دکتور شیدا محمد ابدالی، سفیر افغانستان در جمهوری هند به تاریخ 20 فبروری سال روان میلادی در دیالوگ کالج سنت ستیفن-دهلی نو سخنرانی نمود.

سخنرانی دکتور ابدالی ضمن اینکه متمرکز بر "قدرت ها و حکومتداری در جهان" بود، در مورد روابط دوجانبه میان هند و افغانستان نیز صحبت نمود.

با اشاره به حالات کنونی در جهان  و چالش ها و فرصت ها، سفیر افغانستان در مورد رول افغانستان، هند و ایالات متحده آمریکا - به حیث شرکای ستراتیژیک – در راستای جستجوی راه حل ها، به خصوص مبارزه علیه تروریزم در منطقه و جهان صحبت نمود. دکتور ابدالی ستراتیژی جدید ایالات متحده آمریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی را در راستای مبارزه علیه تروریزم و حمایت کننده گان مالی شان جامع شمرد و اضافه نمود: "اکنون، افغانستان، هند و ایالات متحده آمریکا با هم روی تطبیق ستراتیژی نامبرده و ایجاد اجماع منطقوی کار مینمایند تا صلح و ثبات در منطقه و جهان برقرار گردد."

سفیر افغانستان همچنان در مورد جوانب مختلف انتقال قدرت اقتصادی از غرب به شرق صحبت نموده و از نقش چند جانبه هند و پالیسی مربوطه آن ستایش به عمل آورد. دکتور ابدالی بر همکاری کشور های منطقه در انتقال قدرت اقتصادی تاکید ورزید.

دیالوگ کالج سنت ستیفن که به روز های 19 و 20 فبروری سال روان در دهلی نو برگزار گردیده بود در مورد به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظریات بود جایکه حاضرین فرصت یافتند تا بحث و گفتگوهای تعدادی از شخصیت های مشهور دیگر همچو ورون گاندهی-عضو پارلمان، سوشمیتا دیف-عضو پارلمان و رئیس (India Mahila Congress)، انور حلیم-دیپلومات، مانی شنکر- دیپلومات اسبق هند، کاظم رضوی- بنیان گذار دیالوگ مذکور، آمنه میرزا-نویسنده، بریج بهاوا-کارشناس و نویسنده در (Business World) را نیز شاهد باشند.

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn