هفتۀ فرهنگی افغانستان-  هند، با برگزاري سمينار علمي یک روزه در سفارت جمهوري اسلامي افغانستان در دهلي نو، آغاز شد.

در مراسم آغاز هفته فرهنگي، پروفيسور محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ افغانستان، داکتر مهیش شرما وزیر فرهنگ هند، داكتر شيدا محمد ابدالي سفير افغانستان در دهلی نو، سفراي كشورهاي ايران، تاجيكستان، ترکیه، نیپال، قیزغیزستان، آذربایجان و شماري از شخصيت هاي علمي و فرهنگي افغانستان و هند حضور داشتند.

در آغاز داکتر شیدا محمد ابدالی سفیر افغانستان در دهلی جدید، با خوش آمدید گویی به مهمانان، در مورد روابط دیرینه افغانستان و هند صحبت کرده گفت" برگزاری هفته فرهنگی افغانستان و هند در راستای شناخت بهتر نسل نو هردو کشور از مشترکات تاریخی یکدیگر، تأثیر مثبتی بر تقویت مناسبات هردوکشور خواهد داشت.

سپس داکتر مهیش شرما وزیر فرهنگ هند به عنوان مهمان ویژه این سمینار علمی پیرامون روابط فرهنگی و تاریخی افغانستان و هند، مشترکات فرهنگی و مناسبات دوستانه کنونی دو کشور صحبت کرده و برگزاری هفته فرهنگی هند و افغانستان را در دهلی جدید، گامی دیگر در راستای تحکیم بیشتر مناسبات دوستانه وگسترش روابط فرهنگی میان کابل و دهلی دانست.

در همین حال پروفیسور محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در مراسم افتتاح این سمینار یک روزه گفت که افغانستان و هند از گذشته های دور باهم روابط تاریخی و فرهنگی داشته و برگزاری هفته فرهنگی افغانستان و هند در دهلی جدید، بیانگر تحکیم بیشتر روابط دوستانه در بخش های مختلف به ویژه در عرصه فرهنگی میان دوکشور است. او ابراز امیدواری کرد که در سال آینده مراسم بزرگداشت از هفته فرهنگی افغانستان و هند، در کابل برگزارشود.

در این سمینار یک روزه، روابط فرهنگی افغانستان و هند در مرحله های مختلف تاریخی نو مورد بحث و کنکاش علمی قرار گرفته، دانشمندان هردو کشور، در چهار پنل، به بررسی روابط دو کشور در چهار مرحله پرداخته و مقالات خویش را خواندند.

قرار است مقاله های خوانده شده در این سمینار علمی یک روزه، تدوین و به گونه یک کتاب چاپ شوند.

به گفته اجمل عالم زی اتشه فرهنگی افغانستان در دهلی جدید، قرار است به دنبال برگزاری سمینار علمی یک روزه پیرامون پیشینه روابط و مشترکات فرهنگی افغانستان و هند، روزهای پنجشنبه و جمعه، نمایشگاه آثار خطاطی، نقاشی، صنایع دستی و لباس های سنتی دو کشور نیز برگزار شده و دانشجویان دو کشور نیز پیرامون تجربه آموزش و تحصیل در کنار یکدیگر را در آشنایی با مشترکات فرهنگی و تاریخی مردمان دو کشور شریک سازند. او افزود که در این روز، همچنان علاوه از اجرای آرکستر زهره، هنرمندان هر دو کشور نیز موسیقی سنتی دو کشور و قوالی نیز اجرا خواهند کرد.

 

 

 

 

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn