قابل توجه مراجعین محترم بخش قونسلی:

طوریکه در جریان قرار دارید ویروس کرونا به شکل جدی در جهان در حال گسترش است. بناً به منظور صحت و سلامت همه افغانهای مقیم دهلی، به اطلاع شما رسانیده میشود که خدمات بخش قونسلی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان:

1. صدور پاسپورت
2. صدور ویزه
3. تصادیق اسناد

سر از تاریخ 26 حوت 1398 الی اطلاع ثانی محدود میباشد.

در صورت واقعه عاجل به شماره ذیل در تماس شده ممنون سازید.

لطفا قبل از مراجعه به سفارت به شماره 00911126875686 تماس حاصل نماييد.

29 اسد 1399

دهلی نو


سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم دهلی نو، با برگزار محفل کوچکی در محوطه ای تعمیر این نمایندگی از صدویکمین سالروز استرداد استقلال کشور با اشتراک ج.پ. سینگ، رئیس بخش «پای» وزارت امور خارجه ای هند به حیث مهمان ویژه ، شماری از سفیران و شارژدافیران نمایندگی های خارجی مقیم دهلی، خبرنگاران، اشخاصی از اتاق های فکر و مراکز تحقیقاتی، استادان دانشگاه و شماری از تاجران افغان مقیم هند، شام روز سه شنبه از صدویکمین استرداد استقلال کشور تجلیل به عمل آورد.
طاهرقادری شارژدافیر (سرپرست) سفارت ضمن خیرمقدم و خوش آمد گویی مهمانان در سخنان خویش از جانفشانی و قربانیهای نیروهای امنیتی کشور یاد آور شده، گفت: «ما به قهرمانان نیروهای دفاعی و امنیتی خود مفتخر هستیم که در خط مقدم جبهه برای حفظ آزادی کشور ما می جنگند.» وی به نشان سپاسگزاری از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور یک دسته گل را به اتشه ای نظامی کشور تقدیم کرد. شارژدافیر سفارت در قسمت دیگری از سخنان خود در رابطه به تلاش های افغانستان برای رسیدن به صلح اظهار داشت «ما تکاپوی خویش را برای دستیابی به صلح شدت خواهیم بخشید تا آرزوی دیرینه ای مردم خویش را برآورده سازیم و من با اطمینان گفته می توانم که صلح دائمی برقرار خواهد شد.»
طاهر قادری در اخیر سخنان خویش به رابطه نزدیک بین افغانستان و هند اشاره نموده و بیان داشت: «به حیث شارژدافیر سفارت افغانستان در هند، اجازه دهید تا پیوند اجتناب ناپذیر و مستحکم که بین دوملت وجود دارد را تصریح کنم.» وی اضافه نمود که روابط دیرینه ما از آزمون زمان و پستی و بلندی های چالش های منطقوی موفق بدر آمده و همیشه بیشتر از پیش رو به تقویت بوده است.». موصوف از نقش برجسته ای هند در بازسازی افغانستان یاد کرده و از حمایت خلل ناپذیر هند در زمینه اظهار سپاس نمود.
بدلیل شیوع ویروس کرونا اقای «مورالی داران» وزیر دولت در امور خارجی جمهوری هند نتوانست در این محفل شرکت نماید، لیکن پیام ویدیویی را به این مناسبت فرستاده بود که در این محفل پخش گردید. وی در این پیام ویدیویی ضمن تبریکی صدویکمین سالروز استقلال افغانستان به رهبری و مردم کشور، افغانستان را دوست نزدیک، برادر وشریک استراتژیک هند خوانده و حمایت کشورش را از یک افغانستان متحد، مستقل، با ثبات و امن، مرفه، دموکراتیک و کثرت گرا (فراگیر و همه شمول) تصریح کرد.
برنامه با برش کیک، پخش ویدیو کلیپ از مناظر طبیعی کشور، اجرای موسیقی زنده توسط گروه موسیقی موسوم به «سرگَم» و اتن ادامه و با صرف غذای افغانی به پایان رسید.

طاهر قادری شارژدافیر(سرپرست) سرپرست سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان مقیم هند، صبح امروز مورخ 13 قوس از مکتب سید جمال الدین افغان واقع منطقه بهوگل شهر دهلی دیدن نموده و ضمن دیدار با محترمه سنیه فدا تاج مدیره و استادان مکتب از جریان امتحانات چهارونیم ماهه بازدید به عمل آورد. در جریان این دیدار، شاگردان و اداره مکتب چالش ها و دشواریهای را که با آن روبرو اند با سرپرست سفارت مطرح کرده و خواهان توجه سفارت برای منعکس کردن این مشکلات به وزارت معارف گردید تا باشد در زمینه رسیدگی به آنها اقدامات لازم روی دست گرفته شود از جمله تسهیل روند صدور شهادتنامه به فارغین این مکتب، توجه به مشکل جای و دیگر مسائلی که برای بهبود وضعیت تعلیمی و رفاهی شاگردان و معلمین مهم می باشند.
آقای طاهری ابتدا از مساعی معلمین و اداره لیسه سید جمال الدین افغان برای خدمت گذاری به فرزندان هموطنان مهاجر در دهلی ابراز قدردانی کرده و ضمن رسانيدن پيام محترم داكتر ميرويس بلخي، وزير معارف، اظهار داشت: « رسیدگی به مشکلات و بهبود وضعیت مکتب سید جمال الدین افغان در دهلی در محراق توجه وی قرار داشته و سفارت همواره پیگیر مسائل مکتب نامبرده با وزارت معارف بوده است.» وی اضافه نمود که وی شخصاً می کوشد تا از هر راه ممکن زمینه تعلیم برای فرزندان خانواده های افغان مقیم دهلی فراهم شود چون به باور وی با توجه به کتله ای بزرگ مهاجرین افغان در دهلی اگر در این راستا توجه صورت نگیرد یک نسل از افغانهای مهاجر در هند از نعمت درس و تعلیم محروم خواهند ماند.
گفتنی است که مکتب سید جمال الدین افغان زیر چتر وزارت معارف کشور فعالیت دارد که نصاب تعلیمی افغانستان در آن تدریس می شود.
احمد فیروز صالح، مسئول بخش تحصیلی و عبدالحق آزاد مسئول بخش مطبوعات سفارت جناب قادری را در جریان بازدید از مکتب یاد شده همراهی می کردند.

طاهر قادری شارژدافیر(سرپرست) سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم دهلی، صبح امروز مورخ 23 عقرب سال روان در مراسم افتتاحیه «نمایشگاه بین المللی تجاری» هند شرکت و سخنرانی کرد.
آقای قادری در مورد روابط تجاری دو کشور و اهمیت این نمایشگاه در گسترش و تعمیق این روابط صحبت کرده و اظهار داشت: «نمایشگاه بین المللی هند یک پلتفرم خوبی برای تاجران و متشبثین دو کشور است تا رابطه مستقیم با همدیگر برقرار نمایند.» و اضافه کرد که افغانستان از سال 2003 تا حال یکی از شرکت کنندگان فعال این نمایشگاه بوده است. موصوف از افزایش میزان تجارت سالانه بین دو کشور خبر داده و گفت که در سال 2017-2018 صادرات افغانستان به هند 48 درصد افزایش داشته است و ابراز امیدوار کرد که با در نظر داشت سیر صعودی تجارت بین دو کشور، ارزش مبادله ای تجاری سالانه بین هند و افغانستان تا سال 2020 به دو میلیارد دالر آمریکایی برسد.
آقای نتین گادکاری وزیر تشبثات کوچک و متوسط، و اقای سام پراکاش وزیر دولت در امور تجارت و صنایع و دیگر مقامات هندی نیز در مراسم افتتاحیه این برنامه حضور داشتند. آقای گادرکاری در سخنرانی خود ابراز خرسندی کرد که امسال افغانستان عنوان «کشور شریک» را در این نمایشگاه دارد.
پس از ختم برنامه افتتاحیه، طاهر قادری یکجا با جان خان الکوزی معاون اتاق‌های تجارت و سرمایه گذاری کشور سالن نمایشگاه مربوط به تاجرین افغان را افتتاح نموده و از غرفه های متشبثین و تاجران افغان دیدن کردند و همچنان در حضور آنها بین یک شرکت افغانی و هندی به ارزش 13 میلیون دالر امریکایی قرارداد فروش میوه خشک امضا گردید.
شایان ذکر است که منصور سهاک اتشه تجاری سفارت و رجب علی درویش معاونش سرپرست سفارت را در این نمایشگاه همراهی می کردند.
گفتنی است که این نمایشگاه الی تاریخ 27 نوامبر در پراگتی میدان ادامه خواهد داشت.

عصر امروز مورخ 28 عقرب مصادف با 19 نوامبر سال روان روند توزیع شناسنامه برای سیک ها و هندو های افغان مقیم هند در حضور طاهر قادری شارژدافیر (سرپرست) سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم هند، عبدالسبحان روف معاون پالیسی، نظارت و بررسی ریاست عمومی دفتر ریاست جمهوری و هیئت همراهشان، سندپال سنگهـ خالصه مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور اهل هنود و سکهـ در دفتر خالصه دیوان در دهلی آغاز یافت.
در مراسم افتتاحیه که به همین مناسبت گرفته‌شده بود، سرپرست سفارت سیک‌ها و اهل هنود را بخش جداناپذیر جامعه افغانستان خوانده و اظهار خرسندی کرد که «بعد از پیگیری‌های مکرر سفارت افغانستان در دهلی، ما خوشحالیم که امروز شاهد آغاز روند توزیع تذکره برای برادران و خواهران سیک و هندو باوران خود هستیم.» وی همچنان اظهار داشت که سفارت افغانستان در دهلی به نمایندگی از حکومت متعهد به رسیدگی به چالش‌ها و مشکلات عموم افغان‌های مقیم هند است.
آقای عبدالسبحان روف در سخنانی کوتاهی به همین مناسبت از توجه جدی شخص رئیس‌جمهور جلالتمآب محمد اشرف غنی جهت رسیدگی به مشکلات و پیشنهاد‌ها اجتماع سیک‌ها و اهل هنود کشور خبر داده و گفت که در سلسه ای دیگر اقدامات حکومت اکنون کار بالای مسئله جایداد غصب شده‌ای سیکها و هندوها در افغانستان جریان دارد. موصوف همچنین از اقدام حکومت برای صدور برگه اجازه ورود طولانی‌مدت (به مدت میعاد پاسپورت) به آن افغان‌های که در افغانستان تولد گردیده‌اند ولی ترک تابعیت کرده‌اند، خبر داد. لازم به یادآوری است که قبلاً نیز نمایندگی افغانستان در هند برای افرادی که در پاسپورتشان محل تولدشان افغانستان ذکرشده بود برگه اجازه ورود صادر می‌کرد که صرف برای یک ماه مدار اعتبار بود.
یک‌تن از حاضرین که به نمایندگی از افغان‌های اهل هنود و سیک های افغان در این مراسم صحبت می‌کرد در سخنان خویش از رئیس‌جمهور کشور و سفارت افغانستان در دهلی برای توجه به مشکلات آنها اظهار سپاس و قدردانی کرده اظهار داشت: «اخذ تذکره یکی از آرزوهای دیرینه‌ای آن مردم بوده است که خوشبختانه امروز شاهد تحقق آن هستیم.»
آقای سندپال سینگ خالصه نیز در سخنان خود از اهتمام ویژه ای رئیس جمهوری در راستای رفع مشکلات اهل هنود و سیک افغانستان یاد کرده و اظهارداشت که به عنوان مشاور رئیس جمهور متعهد به بهبود وضعیت سیکها و اهل هنود کشور و فراهم آوری تسهیلات بیشتر به آنها می باشد.
گفتنی است که خدمات توزیع و تایید تذکره بعلاوه اهل هنود و سیک های افغانستان، برای تمام افغانهای مقیم هند که تا حال تذکره ندارند و یا می خواهند تذکره شان را تایید نمایند توسط هیئت یاد شده ارائه می گردد.