آقای طاهر قادری، شارژدافیر سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان مقیم دهلی جدید امروز مؤرخ ۳۱ جوزا ۱۳۹۸ با جلالتمآب الیم تسیهای سفیر دولت اریتریا در دفتر کاری اش بازدید نمود. آقای قادری روی اوضاع سیاسی و ایجاد روابط همه جانبه بین هر دوکشور با تفصیل صحبت نموده و ضمناً آقای تسیهای بر روابط سیاسی و اقتصادی تاکید کرد و آنرا به نفع هر دو کشور دانست.

آقای طاهر قادری، شارژدافیر سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان به تاریخ ۳۰ جوزا ۱۳۹۸ با تعداد از خبرنگاران که از کابل تشریف آورده بودند، دیدار بعمل آورد.
نخست آقای قادری تشریف آوری خبرنگاران محترم را خیر مقدم گفته و سفر آنان را به کشور هند یک اقدام ارزشمند دانست. وی افزود" چنین سفرها زمینه را برای شریک نمودن تجارب بین خبرنگاران هر دو کشور ایجاد نموده و با استفاده از آن میتوانیم در اسرع وقت به معلومات دسترسی داشته باشیم. با در نظر داشت اهمیت مطبوعات این سفارت در زمینه به هر نوع همکاری آماده می باشد." 
بعداً خبرنگاران که از کابل تشریف آورده بودند نظریات خویش را ابراز داشته و خواهان ایجاد یک مرکز مطبوعاتی مشترک بین افغانستان و هند شدند.

طاهر قادری، مستشار و وزیر مختار جدید التقرر سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی جدید امروز مؤرخ 28 جوزا 1398 کارش را به عنوان شارژدافیر این سفارت آغاز کرد.

ايشان در برنامه معارفه با همكاران سفارت سخنان خود به موارد زیر اشاره کرد:

از زمانی که به پیشنهاد جناب صلاح‌الدین ربانی، وزیر محترم امور خارجه و منظوری جلالتماب رییس جمهوری اسلامی افغانستان، محمد اشرف غني به این کار گماشته شدم، شور و هیجان خاصی داشتم زیرا ادای مسوولیت و نمایندگی از افغانستان در کشوری با این اهمیت برایم یک افتخار بزرگ و فرصتی برای یک فعالیت موثر است.
چنانچه رییس جمهوری اسلامی افغانستان در یکی از دیدارهای شان با نخست وزیر هندوستان تأکید کردند که «دیگران برای ساخت آینده باید از گذشتۀ خود عبور کنند اما افغانستان و هند گذشته‌یی دارند که بر مبنای آن میتوان آینده ساخت»، می‌خواهم تأکید کنم که هندوستان یکی از کشورهای کلیدی برای افغانستان بوده و بخش بزرگی از سیاست «اتصال منطقه‌یی» به عنوان یکی از سیاست‌های اساسی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و شخص رییس جمهور کشور است.
افغانستان و هند در قرن‌ها رابطۀ تاریخی، نقاط مشترک زیادی داشته اند که پس از سقوط رژیم طالبان در 2001، این روابط در شکل تازه‌یی، بسیار وسیع و گسترده بوده است. یکی از نویسندگان نامدار در زمينه رابطه هند و افغانستان نوشته است که هند بهترین سیاست‌ را در افغانستان بازی کرده و توانسته با توسعه و ایجاد راه های تجاری و دهلیزهای هوایی، سرمایه‌گذاری روی بندر چابهار، عرضه خدمات صحی، سهولت‌های ویزا و حتا با استفاده از بالیوود، جایگاهش را «ذهن و ضمیر» شهروندان افغانستان مستحکم بسازد.
هند یکی از بزرگ‌ترین کمک‌کننده‌های افغانستان در زمینه‌های مختلف است. ما بیشترین تعداد محصلان را در این کشور داریم. منافع مشترکی فراوانی با هم داریم. افغانستان و هند ظرفیت و پتانسیل بسیار بالا در زمینۀ همکاری اقتصادی و واردات و صادرات دارند، افغانستان بهترین مسیر برای وصل کردن هند به آسیای میانه و غرب آسیا است، تهدید افراط‌گرایی و تروریزم برای هر دو کشور خطرناک و قابل توجه است، متوازن نگهداشتن نقش هند در مقایسه با رقبای منطقه‌یی‌اش در افغانستان، دوستی تاریخی ملت‌ها و موارد دیگری سبب شده است تا این دو کشور در مسیر سالم همکاری دیپلوماتیک و سیاسی قرار بگیرند.
به عنوان نمایندۀ دولت افغانستان تعهد می‌سپارم که نمایندۀ واقعی دولت جمهوری اسلامی، ملت شریف افغانستان و دستگاه دیپلوماسی کشور بوده و منافع ملی و اصول سیاست خارجی افغانستان، تنها سرمشق فعالیت‌هایم در این سفارت باشد.

 

سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم دهلی جدید به همکاری مرکز ثقافت اسلامی هند به تاریخ ۱۳ ثور ۱۳۹۸ هجری شمسی در شهر دهلی جدید مشاعره مشترک را برگزار نمود.

در این محفل شعر و ادب شماری از اراکین دولتی، شاعران و نویسندگان زبانهای پشتو، دری، هندی و اردو  و سایر علاقمندان شعر و هنر هر دو کشور اشتراک داشتند.

در آغاز مشاعره، آقای محمد خیر الله آزاد، شارژدافیر سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم دهلی جدید تلاشهای فرهنگی و هنری هر دو کشور را ستوده و از پیشرفت بیشتر چنین ابتکارات اطمینان ارایه فرمودند. آقای آزاد افزود" به اثر تلاشها و ایجاد چنین محافل ارزش های فرهنگی بیشتر رونق یافته و دامنه آن وسیع تر میشود."

بعداً رئیس مرکز ثقافت اسلامی هند آقای سراج قریشی نیز سخنرانی نمودند و ارزش های فرهنگی هر کشور را شرح نمودند.

متعاقباً اتشه فرهنگی این سفارت آقای اجمل عالمزی تشریف آوری اشتراک کننده گان محترم را خیر مقدم گفته  و ایجاد چنین محافل را در آگاهی سطح فرهنگی نسل جدید هر دو کشور سودمند دانست.

در پایان این مشاعره، وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان از شش تن نویسندگان هندی که در رشد و پیشرفت زبان ها تلاش های شایانی نموده بودند، قدردانی به عمل آورده و قرار است در آینده نزدیک نویسنده گان مذکور توسط ریاست جمهوری اسلامی افغانستان با مدال ها نیز مفتخر گردد.

5 حمل 1398 خورشیدی

دهلی نو- از جشن نوروز سال 1398 خورشیدی، در دانشگاه جواهر لعل نهرو با همکاری سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان مقیم دهلی جدید و بنیاد هند و افغانستان، بزرگداشت صورت  گرفت

در این محفل که با حضور محمد خیرالله آزاد شارژدافیر سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان مقیم دهلی، معاون دانشگاه جواهر لعل نهرو، مسئولین، استادان و شاگردان دپارتمنت های فارسی و پشتوی این دانشگاه، برگزار شده بود، با ارائه مقاله ها در مورد پیشینه نوروز، خوانش ترانه های بهاری به زبان های پشتو و فارسی توسط شاگردان دانشگاه، اجرای پارچه های تمثیلی  و موسیقی، از این جشن باستانی بزرگداشت صورت گرفت

محمد خیرالله آزاد شارژدافیر سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در سخنرانی که ارائه نمود، با ارائه معلومات در مورد پیشینه نوروز، آن را یک جشن باستانی برخواسته از حوزه بلخ باستان خوانده افزود که از زمانه های دور، مردم به خاطر پایان فصل زمستان و احیای دوباره طبیعت، از این روز بزرگداشت می نموده اند و پیام نوروز، پیام صلح و آشتی و دوستی و محبت در جامعه بشری است