طاهر قادری شارژدافیر(سرپرست) سرپرست سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان مقیم هند، صبح امروز مورخ 13 قوس از مکتب سید جمال الدین افغان واقع منطقه بهوگل شهر دهلی دیدن نموده و ضمن دیدار با محترمه سنیه فدا تاج مدیره و استادان مکتب از جریان امتحانات چهارونیم ماهه بازدید به عمل آورد. در جریان این دیدار، شاگردان و اداره مکتب چالش ها و دشواریهای را که با آن روبرو اند با سرپرست سفارت مطرح کرده و خواهان توجه سفارت برای منعکس کردن این مشکلات به وزارت معارف گردید تا باشد در زمینه رسیدگی به آنها اقدامات لازم روی دست گرفته شود از جمله تسهیل روند صدور شهادتنامه به فارغین این مکتب، توجه به مشکل جای و دیگر مسائلی که برای بهبود وضعیت تعلیمی و رفاهی شاگردان و معلمین مهم می باشند.
آقای طاهری ابتدا از مساعی معلمین و اداره لیسه سید جمال الدین افغان برای خدمت گذاری به فرزندان هموطنان مهاجر در دهلی ابراز قدردانی کرده و ضمن رسانيدن پيام محترم داكتر ميرويس بلخي، وزير معارف، اظهار داشت: « رسیدگی به مشکلات و بهبود وضعیت مکتب سید جمال الدین افغان در دهلی در محراق توجه وی قرار داشته و سفارت همواره پیگیر مسائل مکتب نامبرده با وزارت معارف بوده است.» وی اضافه نمود که وی شخصاً می کوشد تا از هر راه ممکن زمینه تعلیم برای فرزندان خانواده های افغان مقیم دهلی فراهم شود چون به باور وی با توجه به کتله ای بزرگ مهاجرین افغان در دهلی اگر در این راستا توجه صورت نگیرد یک نسل از افغانهای مهاجر در هند از نعمت درس و تعلیم محروم خواهند ماند.
گفتنی است که مکتب سید جمال الدین افغان زیر چتر وزارت معارف کشور فعالیت دارد که نصاب تعلیمی افغانستان در آن تدریس می شود.
احمد فیروز صالح، مسئول بخش تحصیلی و عبدالحق آزاد مسئول بخش مطبوعات سفارت جناب قادری را در جریان بازدید از مکتب یاد شده همراهی می کردند.

طاهر قادری شارژدافیر(سرپرست) سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم دهلی، صبح امروز مورخ 23 عقرب سال روان در مراسم افتتاحیه «نمایشگاه بین المللی تجاری» هند شرکت و سخنرانی کرد.
آقای قادری در مورد روابط تجاری دو کشور و اهمیت این نمایشگاه در گسترش و تعمیق این روابط صحبت کرده و اظهار داشت: «نمایشگاه بین المللی هند یک پلتفرم خوبی برای تاجران و متشبثین دو کشور است تا رابطه مستقیم با همدیگر برقرار نمایند.» و اضافه کرد که افغانستان از سال 2003 تا حال یکی از شرکت کنندگان فعال این نمایشگاه بوده است. موصوف از افزایش میزان تجارت سالانه بین دو کشور خبر داده و گفت که در سال 2017-2018 صادرات افغانستان به هند 48 درصد افزایش داشته است و ابراز امیدوار کرد که با در نظر داشت سیر صعودی تجارت بین دو کشور، ارزش مبادله ای تجاری سالانه بین هند و افغانستان تا سال 2020 به دو میلیارد دالر آمریکایی برسد.
آقای نتین گادکاری وزیر تشبثات کوچک و متوسط، و اقای سام پراکاش وزیر دولت در امور تجارت و صنایع و دیگر مقامات هندی نیز در مراسم افتتاحیه این برنامه حضور داشتند. آقای گادرکاری در سخنرانی خود ابراز خرسندی کرد که امسال افغانستان عنوان «کشور شریک» را در این نمایشگاه دارد.
پس از ختم برنامه افتتاحیه، طاهر قادری یکجا با جان خان الکوزی معاون اتاق‌های تجارت و سرمایه گذاری کشور سالن نمایشگاه مربوط به تاجرین افغان را افتتاح نموده و از غرفه های متشبثین و تاجران افغان دیدن کردند و همچنان در حضور آنها بین یک شرکت افغانی و هندی به ارزش 13 میلیون دالر امریکایی قرارداد فروش میوه خشک امضا گردید.
شایان ذکر است که منصور سهاک اتشه تجاری سفارت و رجب علی درویش معاونش سرپرست سفارت را در این نمایشگاه همراهی می کردند.
گفتنی است که این نمایشگاه الی تاریخ 27 نوامبر در پراگتی میدان ادامه خواهد داشت.

عصر امروز مورخ 28 عقرب مصادف با 19 نوامبر سال روان روند توزیع شناسنامه برای سیک ها و هندو های افغان مقیم هند در حضور طاهر قادری شارژدافیر (سرپرست) سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم هند، عبدالسبحان روف معاون پالیسی، نظارت و بررسی ریاست عمومی دفتر ریاست جمهوری و هیئت همراهشان، سندپال سنگهـ خالصه مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور اهل هنود و سکهـ در دفتر خالصه دیوان در دهلی آغاز یافت.
در مراسم افتتاحیه که به همین مناسبت گرفته‌شده بود، سرپرست سفارت سیک‌ها و اهل هنود را بخش جداناپذیر جامعه افغانستان خوانده و اظهار خرسندی کرد که «بعد از پیگیری‌های مکرر سفارت افغانستان در دهلی، ما خوشحالیم که امروز شاهد آغاز روند توزیع تذکره برای برادران و خواهران سیک و هندو باوران خود هستیم.» وی همچنان اظهار داشت که سفارت افغانستان در دهلی به نمایندگی از حکومت متعهد به رسیدگی به چالش‌ها و مشکلات عموم افغان‌های مقیم هند است.
آقای عبدالسبحان روف در سخنانی کوتاهی به همین مناسبت از توجه جدی شخص رئیس‌جمهور جلالتمآب محمد اشرف غنی جهت رسیدگی به مشکلات و پیشنهاد‌ها اجتماع سیک‌ها و اهل هنود کشور خبر داده و گفت که در سلسه ای دیگر اقدامات حکومت اکنون کار بالای مسئله جایداد غصب شده‌ای سیکها و هندوها در افغانستان جریان دارد. موصوف همچنین از اقدام حکومت برای صدور برگه اجازه ورود طولانی‌مدت (به مدت میعاد پاسپورت) به آن افغان‌های که در افغانستان تولد گردیده‌اند ولی ترک تابعیت کرده‌اند، خبر داد. لازم به یادآوری است که قبلاً نیز نمایندگی افغانستان در هند برای افرادی که در پاسپورتشان محل تولدشان افغانستان ذکرشده بود برگه اجازه ورود صادر می‌کرد که صرف برای یک ماه مدار اعتبار بود.
یک‌تن از حاضرین که به نمایندگی از افغان‌های اهل هنود و سیک های افغان در این مراسم صحبت می‌کرد در سخنان خویش از رئیس‌جمهور کشور و سفارت افغانستان در دهلی برای توجه به مشکلات آنها اظهار سپاس و قدردانی کرده اظهار داشت: «اخذ تذکره یکی از آرزوهای دیرینه‌ای آن مردم بوده است که خوشبختانه امروز شاهد تحقق آن هستیم.»
آقای سندپال سینگ خالصه نیز در سخنان خود از اهتمام ویژه ای رئیس جمهوری در راستای رفع مشکلات اهل هنود و سیک افغانستان یاد کرده و اظهارداشت که به عنوان مشاور رئیس جمهور متعهد به بهبود وضعیت سیکها و اهل هنود کشور و فراهم آوری تسهیلات بیشتر به آنها می باشد.
گفتنی است که خدمات توزیع و تایید تذکره بعلاوه اهل هنود و سیک های افغانستان، برای تمام افغانهای مقیم هند که تا حال تذکره ندارند و یا می خواهند تذکره شان را تایید نمایند توسط هیئت یاد شده ارائه می گردد.

شام امروز مورخ 6 عقرب 1398، نشست سه روزه ای بین المللی خواجه غریب نواز تحت عنوان « پلی میان هرات و اجمیر شریف» در تالار گنده هارای سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی افتتاح گردید.
طاهر قادری شارژدافیر این سفارت طی سخنان که در این نشست ایراد نمود، ضمن خوش آمد گویی مهمانان و با ارزش خواندن تدویر همچو برنامه های فرهنگی، ابراز داشت که هند و افغانستان مناسباتی گسترده ای باهم دارد و یکی از مشترکاتی که دو کشور را با هم پیوند میزند صوفیسم و تصوف است و اشاره کرد که این طریقت از افغانستان به هند آمده است. وی تاکید کرد که صوفیسم نه تنها پلی میان اجمیر و هرات بلکه در حقیقت پیوندی بین دو کشور است. موصوف خاطرنشان نمود که از آنجائیکه صوفیسم فرهنگ تسامح، محبت و همزیستی مسالمت آمیز را تبلیغ می کند، ترویج آن در منطقه به تقویت روحیه ای دوستی و همدیگر پذیری کمک خواهد کرد.
رام مدو، دبیر کل حزب بی جی پی مهمان اصلی این نشست بود، وی در مورد رابطه تمدنی هندو افغانستان و از دوستی میان مردمان دو کشور صحبت کرد و اظهار داشت که هند به کمک های مادی و معنوی خود به مردم افغانستان ادامه خواهد داد تا افغانستان به پای خود بایستد. سید سلیمان چشتی، رئیس بنیاد چشتی، خانم سمیه رامش، رئیس موسسه فرهنگی-اجتماعی نواندیشان افغانستان و پروفسور اختر حسین، رئیس موسسه مطالعا فارسی هند نیز در این نشست صحبت کردند.
در این کنفرانس آکادمیک که برای دو روز دیگر نیز ادامه خواهد داشت، آگاهان و محققان حوزه تصوف و صوفیسم از افغانستان و هند شرکت دارند.
گفتنی است که این کنفرانس سه روزه توسط موسسه مطالعات فارسی هند و به کمک مالی بنیاد هند و افغانستان برگزار گردیده است.

شام روز گذشته مورخ 2 عقرب 1398، بیش از دو هزار تن از شهروندان افغانستان مقیم هند اعم از مهاجرین، محصلین، زن و مرد و پیرو جوان  از گوشه و کنار دهلی و دیگر شهرهای هند در استدیوم سیری فورت گرد هم آمده و زیر یک سقف با خوشی و سرور صدمین سالروز کشور را تجلیل کردند و یک شام به یاد ماندنی را رقم زدند.

برنامه رأس ساعت 5 به وقت هند با پخش سرود ملی دو کشور و با ایراد سخنرانی طاهر قادری سرپرست سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی آغاز گردید. وی در سخنان خویش ضمن تبریکی صدمین سالگرد استقلال کشور، اظهار داشت که افغانستان در یک مرحله ای مهم تاریخی و سرنوشت ساز قرار دارد و مردم با وجود تمام چالش ها و تهدیدات امنیتی به پای صندوقهای رای رفتند تا مردم سالاری را نهادینه کند، وی خاطر نشان ساخت که سیاست دولت جمهوری اسلامی افغانستان نیز پاسداری از ارزش های اند که مردم افغانستان طی دو دهه ای اخیر به آن دست یافته اند. موصوف همچنان از فداکاری های اردوی ملی افغانستان یاد نموده و اظهار داشت که نباید فراموش کنیم که هم اکنون پاسبانان شجاع و دلیر کشور برای حفظ آزادی، تمامیت ارضی و افتخارات ملی این مرزوبوم سینه های شان را در سنگرهای داغ سپر کرده اند.  

 سپس اجمل عالم زی اتشه فرهنگی سفارت برنامه های متنوعی را که در این جشن تدارک دیده شده بود، به معرفی گرفت. متعاقبا پیام تبریکی از قبل ثبت شده ای  رئیس جمهور کشور،  جلالتمآب محمد اشرف غنی به روی اسکرین به نمایش گذاشته شد. در این پیام رئیس جمهور کشور در کنار مبارک باد گفتن صدمین سالگرد استقلال کشور، تجلیل از آن را مهم توصیف کرده و آن را فرصتی برای تحکیم همبستگی ملی و تجدید تعهد برای یک آینده بهتر خواند و از حس میهن دوستی مهاجرین ستایش به عمل آورده و نقش آنها را در آبادی و ترقی کشور با ارزش قلمداد کرد.

برنامه با اجرای آتن، چوب بازی، قرصک، ترانه و پارچه های موسیقی میهنی و محلی و نمایش لباس توسط وحید قاسمی هنرمند شناخته شده ای کشور و رئیس موسیقی ریاست رادیو تلویزیون ملی، گروه موسیقی سلام، رحمان خروتی، عبیدالله یوسفی و مصطفی عارفی هنرمند محلی و گروه نمایش لباس اجمل حقیقی تا ساعت 10 بجه شب ادامه یافت.

یکی از صحنه های برجسته ای برنامه شور و شعف و ابراز احساسات حاضرین در جریان پخش آهنگ میهنی موسوم به «قسم» بود که با جلوه های از اردوی ملی افغانستان مزین گردیده. بعد از ختم آهنگ یک شاخه گل به نمایندگی از مردم به دگروال کریم الله کریم آتشه نظامی سفارت تقدیم شد. این امر یک بار دیگر اعتماد، محبت و افتخار مردم را به اردوی ملی شان به نمایش گذاشت و بازهم این واقعیت را برجسته شد که نیروهای امنیتی کشور نماد افتخار، غرور و تحکیم کننده وحدت ملی می باشد.

این جشن توسط سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی به همکاری مهاجران و محصلین افغان مقیم هند ترتیب و تنظیم گردیده بود و هدف آن اصلی آن تقویت روحیه ملی و احساس همدلی میان افغان ها بود.

رهبری سفارت افغانستان در دهلی لازم می داند تا بدینوسیله از تمام محصلین و مهاجرین افغان که این سفارت را در برگزاری جشن صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور یاری رسانده اند، ابراز سپاس و قدردانی نماید.