دکتور شیدا محمد ابدالی، سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در جمهوری هند و سفیر غیر مقیم افغانستان برای نیپال، بوتان و مالدیو است.

تحت رهبری رئیس جمهور اسبق، جلالتماب حامد کرزی، دکتور ابدالی در جنبش مقاومت علیه طالبان و حمایه کننده‌گان خارجی‌شان نیز نقش داشته است. پیش از سال ۲۰۰۱، دکتور ابدالی در شماری از موسسات خیریه خارجی و داخلی ایفای وظیفه نموده است.

دکتور ابدالی از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۰۸ به حیث سکرتر خاص جلالتماب حامد کرزی و از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۲، در سمت معاون دفتر شورای امنیت ملی افغانستان ایفای وظیفه نموده است. در این دوره وی با رییس جمهور در بخش مشاورت‌های پالیسی و نظارت امنیت ملی کمک مینمود و همچنان اداره نشست‌های شورای امنیت ملی و رهبری نشست‌های کمیته معینیت شورای امنیت ملی را به دوش داشته است. این نشست‌ ها نقش بارزی را در ایجاد ارتباط و همکاری‌های ستراتیژیک میان افغان‌ها و شرکای بین‌المللی به منظور رسیدگی به نیازهای امنیتی و انکشافی افغانستان داشت.

دکتور ابدالی با ایفای وظیفه در سمت‌های مختلف بعد از سال ۲۰۰۱ توانست درک خوبی از پالیسی‌های داخلی و خارجی دولت افغانستان بدست آورد و به همین دلیل نقش عمده‌ ای در امضای توافقنامه ستراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده آمریکا داشته است.

دکتور ابدالی همچنان در تعداد زیادی از کنفرانس‌های بزرگ به نمایندگی از افغانستان به منظور بحث روی موضوعات مربوط به افغانستان و امنیت منطقوی اشتراک نموده است. وی نویسنده کتاب "افغانستان، پاکستان و هند: نمونه‌های تغییر" میباشد. نوشته‌های دیگر دکتور ابدالی از سوی Washington Times، Foreign Policy، Foreign Affairs، The Diplomat ، Diplomatic Courier; The Hindu; The Indian Express،The Economic Times و پارچه تحقیقاتی وی تحت عنوان "دولتداری ضعیف و بی ثباتی در افغانستان: راه پیش رو" از سوی Delhi Policy Group به نشر رسیده است.

دکتور ابدالی درجه لیسانس خویش را در بخش علوم سیاسی و طبیعی، درجه ماستری خویش را در بخش مطالعات امنیت ستراتیژیک از پوهنتون ملی دفاعی ایالات متحده آمریکا، و درجه دکتورای خویش را تحت عنوان "مشارکت افغانستان با هند و پاکستان: مطالعه ثبات سیاسی و همکاری‌های اقتصادی از سال ۲۰۰۱-۲۰۱۴" از پوهنتون جواهر لال نهرو در دهلی نو به دست آورده است.

دکتور ابدالی از سوی محترم حامد کرزی برای خدمات خستگی ناپذیرش به حیث مشاور معاونیت امنیت ملی د دستیار خاص رییس جمهور، تلاش‌های وی برای توسعه و گسترش هرچه بیشتر روابط میان افغانستان و هند به حیث سفیر افغانستان از سال ۲۰۱۲ تا اکنون توسط مدال عالی وزیر محمد اکبر خان تقدیر گردیده است.

مدال‌های دیگری که دکتور ابدالی در جریان دوره کاری خویش به دست آورده است شامل تقدیر نامه از سوی مشرانو جرگه و پارلمان افغانستان برای خدمات مخلصانه به وطن و همچنان دست آوردهای عالی در جریان خدمت اش به حیث سفیر افغانستان در سال ۲۰۱۴، مدالی برای نقش و تلاش وی در برگزاری لویه جرگه در سال ۲۰۰۴، تقدیر نامه ارگ افغانستان در سال ۲۰۰۵ و مدال دست آوردهای عالی در سال ۲۰۰۷ میباشند.

به سطح بین المللی، دکتور ابدالی مدال فناوری عالی تکنالوژی (CCI) را در سال ۲۰۱۴ به منظور ایجاد و گسترش روابط تحصیلی میان هند و افغانستان، مدال افتخار تکزاس (Honorary Texan) در ایالات متحده آمریکا، مدال دیپلوماسی سبز جهان (the World Green Diplomacy) در دهلی نو-۲۰۱۳، مدال طلا برای توسعه دادن روابط میان هند و افغانستان از سوی پوهنتون امیتی (Amity University)، و مدال مدام العمرThe Lions International Club به دست آورده است.

در سال ۲۰۱۵، دکتور ابدالی مدال دست آوردهای عالی را به حیث سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در هند از سوی پوهنتون ملی دفاعی ایالات متحده آمریکا به دست آورد. عکس دکتور ابدالی در تالار بین المللی مشاهیر (The International Hall of Fame) نیز نصب گردیده است.

دکتور ابدالی در شهر قندهار افغانستان به دنیا آمده است. وی متاهل و صاحب چهار فرزند است.

 

 

 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn